Žáci přišli s nápadem na sdílení semínek. Vymysleli semínkomat, který pohání lidská dobrota

Semínkomat, zdroj: Obec Loděnice

Přímo před okny základní školy v Loděnici na Berounsku stojí dutý kmen stromu. Není to však obyčejný kmen, je to semínkomat, který slouží k vzájemné výměně semínek. S nápadem výměny semínek přišly samotné děti.

Původně školáci z Loděnice měli v plánu vylepšit okolí své školy. Posloužit jim k tomu měl dutý kmen stromu, který pochází z břevnovského kláštera. Konkrétně z aleje, která musela být pokácená. Školáci nejdříve dumali nad tím, jak kmen upravit, aby okolí zkrášlil.  Po čase přišli na originální projekt, který slouží k výměně semínek bylinek, květin, zeleniny a dalších rostlin. V tu chvíli se zrodil semínkomat.

Semínkomat je automat na výměnu semínek, který je poháněný lidskou dobrotou,“ vysvětluje žákyně 3. A Kateřina Brodecká. Dutý kmen je opatřen dvířky. Po nahlédnutí dovnitř kmene se naskýtá pohled na několik poliček. Na nich jsou uloženy pytlíčky se semínky a s jejich popisem. „Přinesete si z domu semínka rostlin, která nepotřebujete, a vyberete si jiná, která se vám hodí,“ popisuje účel semínkomatu žák Matěj. Aby bylo vše zřejmé, je na dvířkách umístěn návod k použití semínkomatu.

Vrchol semínkomatu zdobí zastřešené krmítko pro ptáčky. Na jeho střeše žáci vytvořili alternativu zelené střechy, neboť dřevěné zastřešení slouží pro výsev bylinek. „Přímo z oken naší třídy pozorujeme sýkorky, vrabce, hrdličku a dokonce i zvonka,“ vypráví s nadšením třeťačka Sofie.

Do semínkomatu lidé dávají také již vzešlé sazeničky, které děti nejspíš zasadí do vlastní bylinkové zahrádky. Je dobré vidět, že děti jsou vedeny k pozitivnímu a ohleduplnému vztahu k přírodě. A co víc, že je samotná správa semínkomatu baví.

Detail krmítka a zastřešení semínkomatu, zdroj: Obec Loděnice
Otevření semínkomatu, zdroj: Obec Loděnice
Reklama

KOMENTOVAT

Please enter your comment!
Please enter your name here

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..