59 automobilů v betonu. Monument upozorňuje na hromadění věcí

Long-Term Parking, autor: Arman, foto: palais-de-la-voiture.com

Pouze několik kilometrů od Versailles stojí v městečku Jouy-en-Josas impozantní osmnáctimetrový betonový monument, ve kterém je umístěno 59 automobilů z šedesátých a sedmdesátých let. Dílo Long-Term Parking od výtvarníka Armana je mementem hromadění věcí.

Monument Long –Term Parking neboli dlouhodobé parkování zhotovil francouzsko-americký výtvarný umělec Armand Pierre Fernandez (1928 – 2015), který vystupoval pod pseudonymem Arman. Umělec je odbornou veřejností považován za zakladatele neorealismu. Ve svých dílech se Arman mimo jiné zabýval akumulací majetku.

K jeho nejvýznamnějšímu dílu patří osmnáctimetrová betonová socha Long-Term Parking, kterou zhotovil v roce 1982. Monument se skládá z 59 automobilů, které jsou zality tunami betonu.

Zhotovení sochy trvalo šest měsíců a vyžádalo si přes jeden milion franků. Automobily byly nejdříve umístěny na sebe, poté bylo postaveno bednění a celé dílo bylo prolito betonem. Po dobu betonování chránila pohledové části automobilů izolace. Ve středu monumentu se nachází mezera 1×1 m. Aby automobily byly dokonale betonem prolity, byly do jejich střech udělány díry.

V monumentu Long-Term parking se skrývají rozmanité modely vozidel. K vidění jsou Fiat 500 a Fiat 126, Renault 12 či Renault 4L, Citroen GS a Traction, Austin Mini nebo krásný Mercedes. Zajímavostí je, že i po 37 letech socha v nadneseném pojetí žije a k návštěvníkům promlouvá. I po téměř čtyřiceti letech občas exploduje pneumatika, upadne poklice kola či jiná část vozu.

Ostatně i to bylo Armanovým cílem. Arman chtěl částečně zachytit proces stárnutí vnějších částí automobilů. Podle mnohých se v jeho díle skrývá odsouzení konzumní společnosti, která kolem sebe hromadí věci, aby je pak stejně zahodila a bez využití, recyklace či upcyklace marnotratně zničila.

Long-Term Parking, autor: Arman, foto: palais-de-la-voiture.com
Long-Term Parking, autor: Arman, zdroj: palais-de-la-voiture.com
Reklama

1 KOMENTÁŘ

KOMENTOVAT

Please enter your comment!
Please enter your name here

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..