Pět tipů, jak na mateřské nastartovat Zero Waste životní styl

Ilustrační obrázek, zdroj: pixabay.com

Není vám lhostejné, kolik vyhodíte jednorázových obalů, spotřebujete igelitových sáčků a jaké množství odpadu vyprodukujete v domácnosti? Nyní to můžete změnit. Přinášíme pět tipů pro Zero Waste životní styl.

Reklama

Každoročně v Česku pod zemí skončí 2,5 milionu tun komunálního odpadu. Podle Evropského statistického úřadu průměrný občan České republiky v roce 2016 ročně vyprodukoval 339 kg komunálního odpadu. Pro čtyřčlennou domácnost tak roční produkce komunálního odpadu přesahovala 1,3 tuny.

Problémem komunálního odpadu je skutečnost, že ho zpravidla nelze již dále efektivně využít. Většina komunálního odpadu tak prozatím končí na skládkách. Efektivní řešení nabízí spalovny, které odpad využívají k produkci energie. Rozšíření lokálních spaloven ale prozatím nepřeje veřejné mínění ani dosavadní legislativa.

Přitom k snížení produkce odpadů může přispět každý z nás. Nabádá k tomu teorie Zero Waste, jejímž cílem je etické, hospodárné a efektivní využívání zdrojů s minimální produkcí odpadu. Abychom efektivně využívali dostupné zdroje, produkovali méně odpadu a tím šetřili životní prostředí, stačí začít s málem. Inspirujte se následujícími Zero Waste tipy.

Jednorázové pleny vyměňte za látkové

Specifický problém v rámci komunálního odpadu představují běžné jednorázové pleny pro miminka. Přestože samotná miminka příliš biologického odpadu nevyprodukují, problém představuje způsob jeho uložení. Jednorázové pleny jsou totiž relativně objemné, ale hlavně jejich rozklad trvá desítky až stovky let! Přitom do doby, než dítě začne chodit na nočník, spotřebuje až tunu jednorázových plen.

Efektivní a levnější řešení představují látkové pleny, které nezatěžují životní prostředí. Navíc dávno jsou pryč doby, kdy se pleny dlouhé hodiny namáčely, vyvařovaly a žehlily. Jejich způsob praní je dnes mnohem jednodušší. A to hlavně tím, že hlavní část odpadu zachytí separační plena. Bavlněné látkové pleny jsou příjemné na dotek a nedráždí jemnou dětskou pokožku. Sada látkových plen v dlouhodobém používání je navíc ekonomicky výhodnější než nakupování jednorázových plen.

Sada látkových plen, zdroj: www.mamaja.cz

Omezte nakupování balené vody

Průměrný český občan ročně vytřídí přes 12 kg plastových obalů. Největší podíl přitom tvoří plastové lahve. Vykročte k Zero Waste životnímu stylu správnou nohou a omezte nakupování balené vody v PET lahvích. Vždyť pitná voda je dostupná takřka všude. V domácnostech, v práci, ve školách i ve veřejně dostupných pítkách. Pro cestování, sportování a běžné aktivity můžete místo tradičních PET lahví využít stylové Zero Waste lahve. Tyto lahve jsou vyrobené ze skla, které je recyklovatelné, neabsorbuje pachy a neovlivňuje chuť vody. Dostupné jsou také skleněné lahve pro kojence, které neobsahují BPS a BPA látky.

Sada kojeneckých lahví, zdroj: www.mamaja.cz

Vyřaďte jednorázové obaly

Za největším podílem produkce odpadů stojí jednorázové obaly, které chrání zboží při přepravě a skladování. Ačkoliv někteří výrobci potravin již začínají své obaly redukovat, k redukci obalových materiálů můžeme přispět i my svým nákupním chováním. Pro začátek postačí, když při nakupování přestaneme ovoce a zeleninu vkládat do mikrotenových sáčků. Místo toho opakovaně využívejte vlastní látkový pytlík na ovoce.

Do vlastních obalů zakoupíte také koření, kávu, čaj, rýži, luštěniny a další produkty. Slouží k tomu specializované bezobalové prodejny. Navíc stáčené čisticí prostředky do vlastních obalů nabízí již i některé drogerie.

Používejte tašky do jejich roztrhání

Alfou a omegou k vykročení Zero Waste životnímu stylu je opakované používání vlastních tašek. Pokud bylo vašim zvykem koupit si igelitovou tašku, kterou jste po příchodu z obchodu vyhodili, pak na toto rychle zapomeňte! Ať už využijete látkové tašky, nákupní tašky vyrobené z recyklovaných materiálů nebo igelitové tašky z vašich zásob, důležité je využívat je efektivně a až do konce jejich životního cyklu.

Látkové tašky a pytlíky pro vaše nákupy, zdroj: www.mamaja.cz

Omezte jednorázové kosmetické produkty

Snížení produkce odpadů v rámci Zero Waste koncepce se dotýká také osobní hygieny a kosmetických produktů. Stejně jako v předchozích bodech se snažte omezit používání jednorázových výrobků. Odličovací tampóny nahraďte pleťovou žínkou. Vatové tyčinky na plastové špejli skvěle zastoupí obyčejná vata navinutá na dřevěné špejli. Samostatnou kapitolou jsou také vlhčené ubrousky sloužící k úklidu domácnosti. Možná se budete divit, ale prach skvěle utřete také prachovkou.

Podívejte se, jakými pravidly se řídí propagátorka Zero Waste života Bea Johnson. Další inspirativní tipy na Zero Waste život naleznete na stránce www.czechzerowaste.cz.

Reklama