Vyrobte z krabice originální domek pro kočky

Dům pro kočky, zdroj: boingboing.com

Máte doma čtyřnohého kočičího miláčka? Pak jistě dobře víte, jak každá kočka miluje krabice. Sotva, co rozbalíte balík a vyndáte jeho obsah, kočka už spokojeně kouká z prázdné krabice. Krabici nemusíte ihned vyhazovat do modrého kontejneru na papír. Poradíme, jak z kartonové krabice vyrobit úžasný kočičí domek a vysvětlíme, co kočky na krabicích láká.

Věděli jste, že krabice nemilují pouze naše domácí kočky? Oblíbené jsou u všech kočkovitých šelem včetně rysů či ussurijských tygrů.

Proč kočky milují papírové krabice?

Kočky milují krabice z několika důvodů. Jedním z nich je geneticky podmíněný lovecký pud. Krabice poskytuje kočkám ideální úkryt, ze kterého mohou vyrazit k lovu. Všimněte si, když si s kočkou hrajete, například pomocí pírka či plyšové hračky na provázku, pak kočka nejdříve zaujme pozici za rohem, za květinou či v jiné skrýši, odkud hračku chvíli pozoruje a v příhodný okamžik vyrazí k lovu. A právě krabice poskytuje ideální skrýš.

Druhým faktorem, proč kočky zalézají do krabic, je ochrana před vnějším světem. Kočičí smysly jsou totiž neustále ve střehu. I při odpočinku vyhodnocují podněty z okolí a vnímají veškeré ruchy. A to i přesto, že se jedná o domácí kočky. Je to opět dáno jejich původem a geny. A právě neustálý život ve střehu kočky vyčerpává. Z tohoto důvodu mají rády vyvýšená místa a nejrůznější krytá zákoutí, krabice a kryté pelíšky. V malém a uzavřeném prostředí se kočky cítí bezpečněji a klesá jim hodnota stresových hormonů. To ostatně dokázala etoložka Claudia Vinke z univerzity v Utrechtu.

Využijte kartonovou krabici k výrobě oblíbeného úkrytu. Inspirujte se v naší galerii a přiloženém videu.

Dům pro kočky, zdroj: youtube.com
Dům pro kočky, zdroj: boingboing.com
Dům pro kočky, zdroj: boredpanda.com
Dům pro kočky, zdroj: boredpanda.com
Dům pro kočky
zdroj: YouTube.com, Jonasek The Cat
Reklama

KOMENTOVAT

Please enter your comment!
Please enter your name here

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..