Vyrobte si industriální stůl z šicího stroje

Stůl z šicího stroje, Foto: Jorge Fox – UpCycling.cz

Fascinuje mě industriální styl, a protože doma máme několik litinových podstavců od šlapacích strojů, cíl byl jasný. Výroba kavárenského stolu.

Litinové nohy od šlapacích strojů jsou úžasným prvkem, který můžete využít pro výrobu stolů, koupelnového nábytku, toaletních stolků a celé řady stylového nábytku. Inspiraci k výrobě originální nábytku poskytne náš starší článek Úžasné stoly z šicích strojů.

Industriální styl s historií

V poslední době je trend industriálního nábytku natolik oblíbený, že ho do svých produktů zařazují i nábytkářské řetězce. Proč ale platit za drahé výrobky bez historie? Osobně mám raději, když věci mají příběh a mohou být i po desítkách let užitečné.

V rodině máme několik nevyužitých podstavců, které je škoda, ne-li hřích vyhodit. Proto jsem se pustil do výroby kavárenského stolu na balkon. Pro výrobu jsem zvolil podstavec šicího stroje od babičky, která na stroji šila dlouhá léta. Bohužel stroj už dávno nebyl funkční a dochoval se pouze litinový podstavec s úžasnou stavbou doplněnou vyobrazením orlice a nápisu New Shuttle Machine.

Renovace podstavce z šicího stroje

Nejdříve bylo nutné podstavec zbavit starého nátěru a  důkladně zbrousit. K tomu posloužila bruska s drátěným kotoučem na odstraňování barev a hrubých nečistot. Druhým krokem byl nátěr, respektive nástřik, dvou vrstev černé barvy na kov 3v1, která obsahuje jak základní, tak i finální nátěr.

Propojení kovu a smrkového dřeva

Na desku stolu jsem chtěl použít dřevo a ne žádné dřevotřískové desky. Ideálním a přitom levným řešením byla hoblovaná stavební smrková spárovka, která stála pouhých 90 Kč. Rohy spárovky jsem zakulatil a celý, již tak hladký povrch, najemno přebrousil.  

Před časem jsem renovoval dvě židle Thonet, o kterých si můžete přečíst v článku Záchrana legendární židle Thonet č. 14. Od začátku výrobu stolu bylo jasné, že židle budou barevně ladit s novým stolem. Proto jsem přírodní spárovku v několika vrstvách natřel ořechovým odstínem tenkovrstvé lazury.

Nyní jen stačí set stolu s židlemi umístit na balkón nebo do interiéru a příjemně si vychutnávat volné chvíle strávené u poctivého nábytku s rodinnou historií.

O výsledku práce se můžete přesvědčit ve fotogalerii.

Obroušený podstavec, Foto: Jorge Fox - UpCycling.cz
Obroušený podstavec, Foto: UpCycling.cz
Foto: Jorge Fox - UpCycling.cz
Foto: UpCycling.cz
Detail podstavce, Foto: Jorge Fox - UpCycling.cz
Detail podstavce, Foto: UpCycling.cz
Foto: Jorge Fox - UpCycling.cz
Foto: UpCycling.cz
Renovovaný podstavec, Foto: Jorge Fox - UpCycling.cz
Renovovaný podstavec, Foto: UpCycling.cz
Nátěr desky, Foto: UpCycling.cz
Hotovo, Foto: Jorge Fox - UpCycling.cz
Hotovo, Foto: UpCycling.cz
Foto: Jorge Fox - UpCycling.cz
Foto: UpCycling.cz
Stůl z šicího stroje, Foto: Jorge Fox - UpCycling.cz
Stůl z šicího stroje, Foto: UpCycling.cz
Reklama

KOMENTOVAT

Please enter your comment!
Please enter your name here

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..