Vyřazené požární hadice slouží v brněnské zoo pro enrichment

Síť z požárních hadic, zdroj: Zoo Brno

Vyřazené hasičské hadice nemusí nutně končit na skládce. Ostatně byla by to velká škoda. Požární hadice jsou totiž žádaným produktem pro svůj pevný a odolný materiál. Věděli jste, že staré hadice slouží zvířatům v zoo?

Požární hadice jsou zářným příkladem pro upcyklaci. Z jejich materiálu se vyrábí originální závěsná svítidla, odolné peněženky, pouzdra a nejrůznější estetické i praktické doplňky. A právě jedním z nich jsou prostředky pro zabavení zvířecích smyslů. Odborně se tomuto odvětví říká enrichment.

Enrichment je výrazem pro soubor prvků, které obohacují život zvířatům v zoologických zahradách či domácích chovech. Ve volné přírodě zvěř většinu času stráví hledáním potravy a lovem. V zajetí se jim toto vyžití nedostává a naopak stereotypní procesy mohou u zvířat navodit deprivace. A právě enrichment slouží k fyzickému i psychickému zabavení zvířat a zaujetí jejich pozornosti.

Chovatelé v zoologických zahradách, které enrichment podporují, proto vymýšlí hračky a krmítka, jež zvířatům zpříjemňují život. Například Zoo Brno do enrichmentu zapojuje i veřejnost prostřednictvím speciálních workshopů. Při nich návštěvníci společně se zaměstnanci zoo vyrábějí zvířecí hračky. Naposledy vyráběli z vyřazených požárních hadic závěsné sítě a feedery pro kočkovité šelmy. „Některé prvky jsme ovoněly levandulí a měly úspěch,“ říká mluvčí brněnské zoo Michal Vaňáč.


Výroba sítě z požárních hadic pro kočkovité šelmy , zdroj: Zoo Brno
Síť z požárních hadic pro kočkovité šelmy, zdroj: Zoo Brno
Síť z požárních hadic, zdroj: Zoo Brno
Feeder z požárních hadic pro kočkovité šelmy, zdroj: Zoo Brno
Feeder z požárních hadic pro kočkovité šelmy, zdroj: Zoo Brno
Reklama

KOMENTOVAT

Please enter your comment!
Please enter your name here

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..