Vlak do nebe, netradiční socha pár kilometrů od našich hranic

Vlak do nebe, autor: Andrzej Jarodzki, zdroj: visitwroclaw.eu

V polské Vratislavi stojí neobvyklá umělecká instalace, které vzbuzuje rozpaky místních a přitahuje pozornost turistů. Je jím vlak do nebe, za jehož realizací stojí umělec Andrzej Jarodzki. Socha s výškou třiceti metrů a hmotností přesahující sedmdesát tun patří k vůbec největším v Polsku.

Vlak do nebe představuje parní lokomotivu typu Ty2-1035 vyrobenou v roce 1944 v dílně Orrenstein & Koppel. Parní lokomotiva stojí na železničních kolejích z třiceti dvou pražců. Samo o sobě by to nebylo ničím zvláštní. Jenže celá instalace míří přímo k nebi. Lokomotiva je instalována v pozici, jakoby se blížil její start na oběžnou dráhu.

Za instalací stojí polský umělec Andrzej Jarodzki, který dílo realizoval v roce 2010 na objednávku města Wrocław a místní developerské firmy. Ačkoliv skulptura přitahuje pozornost turistů a patří ke kontroverzním atrakcím Vratislavi, její podstata není příliš hluboká. Naopak je velmi prostá. Místní developerská společnost nechala vlak do nebe postavit jako připomínku dvaceti let komerčního působení ve Vratislavi. Škoda, že tak pozoruhodné dílo má připomínat komerční úspěch. Nicméně i toto je úkolem umění, které má u veřejnosti vyvolávat diskuzi.

Reklama

KOMENTOVAT

Please enter your comment!
Please enter your name here

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..