Veronika Hubková: Každý oděv má svůj příběh. Tak ho chtějte znát

Veronika Hubková, foto: Eva Zajícová
Veronika Hubková, foto: Eva Zajícová

Vystudovaná ekonomka, propagátorka principů slow fashion, podporovatelka kampaně Fashion Revolution a především zakladatelka vlastní oděvní značky orientující se směrem k upcyklaci. Veronika Hubková tvoří oděvy z odpadové metráže, kterou odkupuje z českých pletáren a doplňuje ji o materiály získané z oblečení z druhé ruky. To vše s cílem upozornit na problematiku vzrůstajícího množství textilního odpadu a negativní dopady, které současné fungování módního světa přináší. 

„Můj šicí příběh se začal psát v létě 2010, kdy jsem poprvé sedla ke stroji. Svou tvorbu vnímám jako určité zhmotnění mé životní filozofie. To je také důvod, proč tvořím pod vlastním jménem. V každém ušitém oděvu je jednoduše kus mě. Má oděvní cesta se od začátku neustále vyvíjí, je to nekončící proces, který stojí na zásadách transparentnosti a etiky, lokální produkci a ohleduplném chování k životnímu prostředí,“ přibližuje Veronika Hubková.

Upcyklací k nižšímu objemu textilního odpadu

Veronika Hubková, foto: Eva Zajícová
Veronika Hubková, foto: Eva Zajícová

Upcyklace je princip výroby, kdy se z materiálu klasifikovaného jako odpad vytváří nový produkt vyšší hodnoty. V módním průmyslu se jedná o tvorbu oblečení z materiálu, jako je zbytková metráž z výroby, odstřižky, konce rolí, kazová metráž či nespotřebované látky, které leží na skladech ladem (angličtina využívá výraz dead stock). Velmi alarmující je skutečnost, že 15 % z vyrobených látek se nikdy nestane produktem a ihned se stává odpadem (tzv. pre-consumer waste).

O problematiku módního průmyslu se zajímám již několik let. Otázce textilního odpadu se intenzivně věnuji od roku 2016 a vzrůstající trend upcyclingu pečlivě sleduji. Vydat se se svojí tvorbou touto cestou bylo přirozeným vyústěním situace. Ve chvíli, kdy jsem v navštívených pletárnách na vlastní oči viděla to obrovské množství nevyužitých látek, nákup nových materiálů mi zcela přestal dávat smysl. Nyní 80 % mé nabídky tvoří limitované kolekce oděvů umírněných barev a minimalistických střihů šitých z těchto odpadních látek, rovněž tvořím kolekce sešívaného oblečení, kdy se soustředím na materiály z již donošených oděvů. Přála bych si, aby byla móda uvědomělejší a životu příznivější aktivitou, než jakou je dnes,“ uvádí Veronika Hubková.

Nadčasovost, vzájemná kombinovatelnost i transparentní přístup

Kromě upcyklovaných kolekcí lze v nabídce Veroniky Hubkové najít na míru pletené svetry, které vyrábí ve spolupráci s pletárnou Janet, s.r.o. Jedná se o základní kousky šatníku, které se dají skvěle kombinovat se zbytkem nabídky. Výrobou na objednávku je zastáván postoj neprodukovat více, než je potřeba, a nepřispívat ke zbytečnému zaplavování trhu. U všech produktů jsou pak k dohledání rodné listy, které uvádí veškeré informace od původu materiálu až po konečnou cenotvorbu.

Čtěte také: Rozhovor s Veronikou Hubkovou o módní upcyklaci

„Transparentnost výrobního procesu považuji za jeden z nejdůležitějších nástrojů udržitelnosti. Tím, že odkryjete karty, ukážete, že nemáte co skrývat. Proto jdu s kůží na trh a sdílím vše o svých dodavatelích a své cenotvorbě. Jedině tak mi totiž móda dává smysl,“ uzavírá Veronika Hubková.

Autor: Michala Bradová

Veronika Hubková, foto: Eva Zajícová
Veronika Hubková, foto: Eva Zajícová
Reklama

KOMENTOVAT

Please enter your comment!
Please enter your name here

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..