Veřejné dílny vzdělávají a poskytují prostor k tvorbě: Získejte přehled o všech veřejných dílnách v ČR

Veřejné, svépomocné nebo DIY dílny. Tak se dnes označují místa, kam může přijít každý, kdo si chce něco vyrobit, opravit, případně se naučit nové dovednosti. Získejte přehled o veřejných dílnách, ve kterých vás rádi uvidí.

Před pár lety se u nás zabydlel nový fenomén – DIY neboli svépomocné dílny – jsou dnes vyhledávaným místem především pro městské kutily, kteří si komfort vlastního zázemí a nářadí nemůžou dovolit. Můžete se stát jejich stálým členem nebo se občas zúčastnit nabízených workshopů a seminářů, na své si přijde každý. Kromě praktických výhod přináší tato místa i příležitosti pro setkávání podobně smýšlejících lidí, což je v dnešním anonymním světě nejvíc! Proto si přejeme, aby veřejných dílen přibývalo.

V rámci projektu Balakryl RECY věci  organizátoři a účastníci na vlastní kůži otestovali dvě dílny DIY Praha i brněnský Hobbylab, ve kterých proběhly workshopy. Krátké video z akce naleznete níže.

FAJNA DÍLNA Ostrava – Dolní oblasti Vítkovic – Provoz Hlubina

Svépomocná (D.I.Y.) dílna pro všechny, kteří pro své projekty nemají vlastní zázemí.

Nově vzniklá dílna – zatím poslední přírůstek do rodiny veřejných dílen. Pokud si někdo bude chtít nějakou dílnu nezávazně vyzkoušet, má možnost se přijít podívat vždy ve středu. 

Více informací najdete na WEBu a na Facebooku.

Fajna Dílna Ostrava, Foto: Fajna Dílna

DIY Praha

DIY Praha je dílna vybavená pestrou škálou nářadí a zařízení pro profesionální i hobby využití. Její vybavení považujeme za nejvíc profi.

Svým členům nabízíme nejen vše pro práci se dřevem, s kovy a dalšími materiály, ale i pro povrchové úpravy, práci s textilem (šití, sítotisk) a opravu a renovaci jízdních kol. Nově disponuje CNC a laserovou řezačkou, které dále posouvá možnosti toho, co všechno se dá v dílně vyrobit. Díky členskému systému fungování se daří vytvářet prostředí pro komunitu nadšenců s různými schopnostmi a zájmy, kteří si navzájem rozšiřují obzory a pomáhají si v realizaci svých nápadů. Dílna pořádá spoustu kurzů i pro nečleny. Každý se na nich může něco naučit, vyzkoušet si práci s profi nářadím anebo vyrobit dárek pro své blízké nebo pro sebe.

Praktické je i umístění přímo na metru B.

Více informací najdete na WEBu nebo Facebooku.

DIY Praha, foto: greenglasses

HOBBYLAB Brno

Veřejná řemeslná dílna sídlí v prvorepublikové vile s krásnou zahradou a už samotný prostor vybízí ke stržení do víru kreativity a vášně pro dřevo a kov. Do dílny může přijít každý, kdo touží vlastníma rukama vytvořit svůj originál. Dílnu založil dlouholetý kutil Jozef Sedláček, který nikdy neměl prostor ani dobré stroje pro svůj koníček a tak ho napadlo, aniž by cokoli o sdílených dílnách věděl, vybudovat dílnu veřejnou, kde by byly profesionální stroje pro práci se dřevem a kovem.

Dílna funguje tak, že kdo má svůj kutilský projekt, nakoupí si materiál a ve vybavené dílně tvoří. „Mnoho lidí ale nápady a zkušenosti nemá, tak se přihlásí na jeden z našich kurzů. Organizujeme kurzy základy práce se dřevem, truhlářství, řezbářství, renovace nábytku, výrobu z palet nebo kování vlastního nože“. “ Říká Veronika Hradová – lektorka dílny.

Více informací najdete na WEBu nebo Facebooku.

Hobbylab Brno, foto: Green Cat

MAKERSPCE Plzeň

Otevřená dílna Makerspace sídlí v areálu DEPO2015, na brownfieldu v širším centru města Plzně v areálu bývalého depa dopravních podniků. Nápad se zrodil v hlavě Honzy Honomichla, uměleckého kováře a hlavního mistra Makerspace již v roce 2014. Dílna vznikla v roce 2015 jako součást projektu Evropské hlavní město kultury.

Makerspace je vybaven kovo a dřevodílnou, šicí dílnou ale také sítotiskovou dílnou, grafickou dílnou, dílnou nových technologií FabLabem a modelářskou dílnou. Kromě kurzů nabízí členství, které dovoluje hobby kutilům ale i profesionálním řemeslníkům nebo designérům sdíleně a tím pádem také levněji využívat širokou paletu profesionálních strojů, kterými jsou naše dílny vybaveny.

Více informací najdete nWEBu nebo Facebooku.

Makerspace, Foto: Makerspace

Dílna Měska

Veřejná dílna na Buďánkách.
V rozpadlé dělnické osadě na Smíchově stojí garáž. V té garáži je dílna. Veřejná dílna.

Více informací najdete na Facebooku.

Dílna Měska, Foto: Dílna Měska

Z pokoje do pokoje

Z pokoje do pokoje je místo pro všechny milovníky starého nábytku, kteří raději věci opravují než-li vyhazují. Pokoje jsou otevřené na pražském Florenci, kde je k mání sdílená nábytková dílna, společně s prodejnou nábytku z druhé ruky. V dílně je k dispozici vše potřebné pro kutily, kteří nemají svůj prostor ani nářadí. O víkendech tady pak probíhají specializované workshopy, kde se s profesionálem může každý naučit renovovat či čalounit.

Přínosná je i možnost nakoupit přímo na místě nebo v e-shopu zrenovovaný nábytek, který dostal druhý život přímo zde v dílně.

Více informací najdete na WEBu nebo Facebooku.

Z pokoje do pokoje, foto: Z pokoje do pokoje

Workshop Balakryl recy věci

Reklama

KOMENTOVAT

Please enter your comment!
Please enter your name here

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..