Upcyklace v modelářství: Jan Beránek staví modely ze starých součástek

Motocykl - ilustrační fotografie, zdroj: Pixabay.com
Motocykl – ilustrační fotografie, zdroj: Pixabay.com

Kouzlu modelářství v dětsví propadlo mnoho chlapců fascinovaných letectvím, železničními vláčky, vojenstvím a další technikou. Obvykle je základem každého modeláře zakoupená stavebnice. Sestavovat modely ale lze i jinak. O netradičním a originálním modelářství vás přesvědčí Jan Beránek z Moravských Budějovic. Staví totiž modely ze starých součástek.

Staré holící strojky, vysloužilé mobily, videoprojektory, domácí elektrotechnika a hlavně vše, co obsahuje kovové součástky. To jsou stavební díly modeláře Jana Beránka, kterému neschází zručnost a především nápaditost.

Upcyklační modelářství

Ze starých kovový součástek dlouhá léta staví modely motocyklů, letadel, automobilů či vojenských zbraní. Tím však výčet zdaleka nekončí. Jan Beránek má na svém kontě přes sto originálních modelů z netypických dílů.

„Pracoval jsem v kovošrotech a tam jsem zpočátku hodně starých spotřebičů nasbíral. Až později mě napadlo, že některé díly jsou něčemu podobné a že by se z­ nich dalo smontovat něco, co by bylo zajímavé jako celek,“ vysvětluje Jan Beránek cestu k netradičnímu upcyklačnímu modelářství.

Postavit model trvá i několik let

Jak sám přiznává sehnat některé součástky, které co nejvíce odpovídají konkrétním představám, je poměrně těžké. Při práci pan Beránek zároveň nepoužívá žádná lepidla. Vše k sobě poctivě šroubuje. Některé modely proto vznikají klidně i několik let.

Zdroj: iDnes.cz

Modelářské umění Jana Beránka

Fotogalerii si prohlédnete na www.idnes.cz.

 

 

Reklama

KOMENTOVAT

Please enter your comment!
Please enter your name here

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..