Textilní objekty jako osobní vzpomínky a deníky

Krajobraz (instalace), autor: Kosmo Nauty

Staré rodinné textilie, již nepotřebné oblečení, poničené látky a mnoho jiných předmětů každodenní potřeby nejsou pro mne jen obyčejnými předměty a zbytečným odpadem. Každá sebemenší maličkost je mi osobní vzpomínkou na blízké rodinné příslušníky, konkrétní příběhy, události a společně prožité chvíle.

Tyto předměty však významově proměňuji a přešívám v nové textilní objekty, ať již loutky, miminka, panenky, hračky, amulety či kuriózní sbírkové předměty. Nově stvořené artefakty se pak stávají součástí postupně budované sbírky (nejen) textilních objektů jako osobních vzpomínek. Závažnou roli v tomto směru zastává paměť a její schopnost asociovat vzpomínky i na základě fragmentu výšivky z rodinné textilie, struktury látky či drobného zlomku. Odložené a nepotřebné textilie, látky a nejrůznější předměty jsou přetvářeny na principu upcyklace, kdy je kvalitativně zhodnocován starý textil a odpadní materiál.

Charakteristická je kolážová práce s upcyklovaným textilem. Inspirací je samotný materiál, jeho charakteristický vzor a ornament, který zastává důležitou roli ve vlastním procesu vytváření autorských objektů. Textilní objekty často představují nově oživované a upcyklované staré panenky a podivné nalezené hračky, kterým je tak umožněno znovu existovat v jiném kontextu a vyprávět nový příběh.

Při práci s textilem vzniká i velké množství textilního odpadu v podobě odstřižků, látkových výseků, vypáraných oděvních dílů či knoflíků, zipů a šňůrek. Textilní odpad však nekončí v odpadkovém koši, ale je dále využit v rámci tvůrčích workshopů pro děti, které pravidelně realizuji. Například Přístav 18600, Táborská Cesta, Roztoč, 8smička, Platforma Humpolec). Malé odstřižky jsou využity pro vytváření loutek, přívěsků či velikonočních a vánočních ozdob.

Moje workshopy jsou postaveny výhradně na práci s odpadovým materiálem, kdy je kvalitativně zhodnocován zdánlivě nepotřebný materiál. Zejména textil, kartony, krabice, průmyslové výrobky, rozbité hračky apod.). Takový přístup umožňuje estetické zhodnocení a výtvarné pojednání běžně dostupných předmětů, objektů a materiálů. Dílny jsou koncipovány jako prostor pro asociativní hru s materiálem a fantazii. Cirkulace jednotlivých textilií tak dále pokračuje a mění své využití a uplatnění.

Autorka: Kosmo Nauty

Projekt DOUPÁTKO, autor: Kosmo Nauty
Workshop, autor: Kosmo Nauty
Vánoční workshop, autor: Kosmo Nauty
Reklama

KOMENTOVAT

Please enter your comment!
Please enter your name here

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..