Home / Společnost / Studentky vymyslely ekologicky rozložitelné sáčky

Studentky vymyslely ekologicky rozložitelné sáčky

Sáček z bioplastu, zdroj: Facebook - Frusack
Sáček z bioplastu, zdroj: Facebook – Frusack

Dovedete si představit, kolik ročně spotřebujete plastových sáčků? Balení pečiva, ovoce a zeleniny, příprava svačiny, všude tam sáčky slouží jako obal na jedno použití. Za rok tak průměrný Čech spotřebuje až okolo 400 igelitových sáčků, které okamžitě po použití vyhazuje. Jádrem problému je délka jejich rozkladu, která trvá až čtyři sta let! S řešením přichází studentky medicíny Hana Němcová a Tereza Dvořáková.

Rozložitelný sáček z bioplastu

Studentky přišly s nápadem biologicky rozložitelných sáčků, které lze opakovaně používat. Sáčky jsou vyrobeny z bioplastu, respektive polymléčné kyseliny PLA, které studentky vyvinuly ve spolupráci s českými a evropskými dodavateli.

Nový obal je prodyšný, znovu použitelný a především kompostovatelný. Základní surovinou pro Frusack je kukuřičný škrob. Jeho hlavní výhodou je rozložitelnost. Ve volné přírodě zmizí zhruba za rok, v kompostárně v řádech několika týdnů.  

Frusack, zdroj: Facebook
Frusack, zdroj: Facebook

Designový sáček s výbornými parametry

„Frusack jsou designové sáčky, které jsou vyrobené z bioplastu, jsou lehké, průhledné a tím pádem je můžete používat v supermarketu nebo na tržišti, protože je vidět, co v nich je. Budou v různých barvách a velikostech, aby si to každý mohl sladit s oblečením a vybral si podle toho, v jakém množství nakupuje,“ říkají autorky nápadu.

Frusack má objem 5 l, unese až 1,5 kg, je ušitý v české chráněné dílně a jeho životnost jsou dva roky.

Sériová výroba podpořena komunitním financováním

Před několika dny autorky nápadu Hana Němcová a Tereza Dvořáková zažádaly investory na komunitním startovači HitHit o finanční pomoc při nastartování sériové výroby. Od soukromých investorů získaly požadovanou částku 150 000 Kč během pouhých tří dnů.

V době psaní článku mají studentky přislíbenou investici v hodnotě 308 000 Kč, tedy dvojnásobku požadované částky. A do konce kampaně zbývá ještě 30 dní. Projekt můžete dále podpořit na stránce HitHitŘekněte s Frusackem sbohem plastovým obalům.

Tip

Expert na odpady říká: Větší odpovědnost musí převzít výrobci

Většina odpadu, která končí na skládkách lze ještě využít. V České republice recyklujeme přibližně 24 % …

One comment

  1. naprosto zbytečná věc, když na druhé straně páni darmožrouti vymyslí náhradu za kegy plastové boxy na víno

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.