Studentky vymyslely ekologicky rozložitelné sáčky

Sáček z bioplastu, zdroj: Facebook - Frusack
Sáček z bioplastu, zdroj: Facebook – Frusack

Dovedete si představit, kolik ročně spotřebujete plastových sáčků? Balení pečiva, ovoce a zeleniny, příprava svačiny, všude tam sáčky slouží jako obal na jedno použití. Za rok tak průměrný Čech spotřebuje až okolo 400 igelitových sáčků, které okamžitě po použití vyhazuje. Jádrem problému je délka jejich rozkladu, která trvá až čtyři sta let! S řešením přichází studentky medicíny Hana Němcová a Tereza Dvořáková.

Rozložitelný sáček z bioplastu

Studentky přišly s nápadem biologicky rozložitelných sáčků, které lze opakovaně používat. Sáčky jsou vyrobeny z bioplastu, respektive polymléčné kyseliny PLA, které studentky vyvinuly ve spolupráci s českými a evropskými dodavateli.

TIP: Podívejte se, jak nakupovat potraviny bez obalu.

Nový obal je prodyšný, znovu použitelný a především kompostovatelný. Základní surovinou pro Frusack je kukuřičný škrob. Jeho hlavní výhodou je rozložitelnost. Ve volné přírodě zmizí zhruba za rok, v kompostárně v řádech několika týdnů.  

Frusack, zdroj: Facebook
Frusack, zdroj: Facebook

Designový sáček s výbornými parametry

„Frusack jsou designové sáčky, které jsou vyrobené z bioplastu, jsou lehké, průhledné a tím pádem je můžete používat v supermarketu nebo na tržišti, protože je vidět, co v nich je. Budou v různých barvách a velikostech, aby si to každý mohl sladit s oblečením a vybral si podle toho, v jakém množství nakupuje,“ říkají autorky nápadu.

Frusack má objem 5 l, unese až 1,5 kg, je ušitý v české chráněné dílně a jeho životnost jsou dva roky.

TIP: Tašky a pytlíky na bezobalové nakupování.

Sériová výroba podpořena komunitním financováním

Před několika dny autorky nápadu Hana Němcová a Tereza Dvořáková zažádaly investory na komunitním startovači HitHit o finanční pomoc při nastartování sériové výroby. Od soukromých investorů získaly požadovanou částku 150 000 Kč během pouhých tří dnů.

V době psaní článku mají studentky přislíbenou investici v hodnotě 308 000 Kč, tedy dvojnásobku požadované částky. A do konce kampaně zbývá ještě 30 dní. 

Reklama

1 KOMENTÁŘ

KOMENTOVAT

Please enter your comment!
Please enter your name here

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..