Rozhovor: Vzniká naučná pohádka Městečko Švadlim, která dětem i dospělým představí udržitelný způsob života

Módní návrhářka Denisa Kubišová zachraňuje oděvy, šije svatební šaty a pořádá kurzy šití pro děti i dospělé. Nyní pracuje na vlastní naučné pohádce Městečko Švadlim, která se věnuje ekologii a udržitelnému způsobu života. Více nám pohádku Městečko Švadlim představila Denisa Kubišová v rozhovoru.

Reklama
Výtvarnice Denisa Kubišová s loutkou Babi Mínou. Foto: se souhlasem Denisy Kubišové

Můžete nám představit vaši pohádku Městečko Švadlim?

Městečko, které se právě teď tvoří, je exemplárním městem, ve kterém bychom možná měli, možná že chtěli, my lidé, žít. Městečko, které je samostatné, udržitelné, tvořící komunitu lidí, kteří dostanou druhou šanci na lepší život a co víc, tentokrát druhou šanci nepropásnou, ale zhostí se ji se ctí. Ve Švadlim potkáme spousty udržitelných a bio obchůdků, dozvíme se, jak je to s environmentálními problémy dnešní doby, získáme povědomí o udržitelné módě, lehce se budeme opírat o pěstování a zemědělství a zabrousíme i do duchovních a magických sfér.

Co vás vedlo k nápadu?

Několik let se věnuji udržitelnosti v módním průmyslu a v soukromém životě se o udržitelnost také snažím. Předávat tuto filosofii dál je ale velmi těžké. Jako dospělí jedinci musíme zohledňovat naši situaci z hlediska existence a mnohdy nerozhodujeme jen sami za sebe, ale třeba i za naše děti, či blízké, se kterými žijeme. Když jsem si uvědomila, že například maminka samoživitelka se bude rozhodovat, zda si nechá ušít triko za 800 Kč u švadlenky z biobavlny a s jistotou, že ji několik let skutečně bude dobře sloužit, nebo půjde do fast fashion obchodu a koupí si triko ve výprodeji za 79 Kč, patrně víme, jak se rozhodne. Když ta dotyčná maminka musí rozhodovat nejen za sebe, je rozhodovací proces většinou jasný. Maminka najednou 800 Kč nemá, ale 79 Kč patrně najde, když to triko bude skutečně potřebovat. Problém je v tom, že takové triko ji z fast fashion vydrží maximálně pár měsíců, když bůh dá, jak já s oblibou říkám. Po pár měsících může jít na nákup znova. Takže vynaloží za těch pár let více peněz, než kdyby koupila jedno kvalitní triko hned.

Chci tím tedy říct, že budoucnost, jak se tohoto začarovaného kruhu zbavit, je začat tuto filosofii předkládat dětem. Když dostane dítě kapesné, může si samo za sebe rozhodnout, za co to utratí. Když nebude mít o tomto tématu povědomí, patrně půjde do fast fashion a udělá tu samou chybu, jak zmíněná maminka. Zatímco když uvidí pohádku Městečko Švadlim, může se minimálně zamyslet nad tím, jak koupi produktu ovlivní naši planetu, notabene jeho planetu ve které bude dalších několik desítek let žít. Proto Městečko Švadlim vzniká.

Třináctiletý kluk se na můj insta profil Salon Mína patrně nepodívá, ani se k němu nedostane. Ale forma, jakou je Městečko Švadlim tvořeno, by ho zaujmout mohla. A přesně v tom vidím ten smysl a naději.

Co si přejete pohádkou sdělit?

Téma udržitelnosti ve všech aspektech, kterými se v životě zabývám. Od prostého třídění odpadu, které by mělo fungovat v každé domácnosti přes odpadní vody, plasty, ovzduší, pěstování a zemědělství až po velké téma módního průmyslu, stravy, farmaceutického průmyslu.

Přeji si pohádkou sdělit a divákům nastínit, že každý máme možnost volby, a každý den můžeme začít od začátku. Všechno začíná u každého jedince. U sebe samé. Kdyby se právě teď, v tuto chvíli lidi na celé planetě zastavili a každý jeden z nás se na chviličku zamyslel nad tím, kdo jsme a kam směřujeme a šel tu pomačkanou krabici, láhev od piva, petku od koly, vyhodit do příslušného kontejneru, věřím, že by na světě vládla jistota, že jako lidstvo děláme vše pro to, aby se nám tu žilo lépe. A to by byl rozhodně dobrý začátek ke změně.

Jedna z kulis Městečka Švadlim. Foto: Denisa Kubišová

Bude pohádka pouze pro děti, nebo se inspirují i dospělí?

Za tuto otázku jsem velmi ráda. I já nejsem výjimkou, že když slyším termín „pohádka“ hned se mi vybaví obsah pro děti. Nicméně tato pohádka bude skutečně pro všechny a bude natočena i napsána tak, aby se na to mohla dívat vnučka se svou babičkou, maminka se svou dcerkou, nebo třeba ségra s bráchou. Přeji si, aby byla pro všechny, které to bude bavit, těšit, pomáhat nebo dělat radost.

Jaké budou hlavní postavy pohádky?

V prvních dílech uvidíme převážně Babi Mínu a její vnučku Jasmínku. S nimi se budeme zaměřovat na udržitelnost v módním průmyslu, plasty, recyklaci, upcyklaci, potraviny a vaření či pečení. Vše bude provázané online a na sociálních sítích. Co se nevejde do pohádky, to bude pak k dispozici na instagramovém profilu, facebookové stránce, případně v bonusových videích na kanálu Městečko Švadlim. Chci, aby byli diváci s postavami „v kontaktu“ i po skončení dílu a byla tam větší interakce.

Jestliže se pohádka dočká pokračování, v dalších sériích už budeme potkávat i Dědu Felixe a jeho vnuka Ýva. Ti se možná mihnou už v prvních dílech, nicméně více se jim budeme věnovat v dalších sériích. Tam už se zaměříme na pěstování, zemědělství, všeobecnou historii, související právě s tématy, které bude zrovna díl obsahovat.

Všechny postavy i kulisy si vytváříte sama. Jak moc je to náročné?

Velmi. Ani na jednu věc, která je, nebo bude ve Švadlim vytvořena, nemám návod. Je to v podstatě upcyklační pohádka, protože je téměř vše tvořeno ze zbytků, nebo nevyužitých materiálů, povalujících se v naší dílně, zahradě či půdě. Vše tedy vytvářím na základě své fantazie a většinou z věcí, které mám kolem sebe. Výjimkou jsou technické věci, motorika, elektrika, se kterými mi pomáhá tatínek, nebo to s ním minimálně konzultuji.

Sem tam si zapisuji čas, jak dlouho mi trvá loutka, či vytvoření jedné její části, nebo jak dlouho trvá vyrobit les, či jeden strom v tom lese. Až dám čas po vytvoření konečné podoby pohádky dohromady, bude to veliké číslo. (smích)

Nicméně vše, co pod mýma rukama projde a následně vznikne, miluji, tvořím s láskou a dávám si záležet na každém detailu. Velmi mně to baví. Přirovnala bych to k činnostem dnešní doby. Někdo si pro relaxování chodí zaběhat, nebo si přečte hezkou knížku, já zase tvořím pohádku.

Příprava pohádky Městečko Švadlim. Foto: Denisa Kubišová

Plánujete do pohádky zařadit ukázky lokálních, ekologických či slow fashion výrobků?

Rozhodně. Pokud budou mít lokální tvůrci zájem se do pohádky zapojit a být v ní zmíněni, budu velmi ráda, když se tento počin podaří. Pokud se totiž propojí pohádka s reálnými tvůrci, vytvoří se nadějná platforma pro značky i firmy, které mohu touto hravou a zábavnou formou propagovat a dát o nich vědět.

Kdy se můžeme těšit na první díly Městečka Švadlim?

První díly jsou naplánované na léto 2021. Ovšem pokud půjde vše dle plánu. Celý projekt od výroby pohádky přes tvorbu scénáře, dramaturgie, dabingu, produkce až po kamery a postprodukce vytvářím sama. Je to tedy veliké sousto, takže počítám i s variantou, že se to nemusí povést, nebo to bude chtít minimálně více času. Do té doby ale budu s fanoušky pohádky v kontaktu a budu se jim snažit přinášet čerstvé zprávy z procesu, případně sdílet první intra videa, díky kterým se s hlavními postavami lépe seznámíme.

Děkujeme za rozhovor, držíme palce v tvorbě a těšíme se na první díly Městečka Švadlim.

Sledujte Městečko Švadlim na YouTube Městečko Švadlim, Instagramu a Facebooku.

Výroba autíčka Prckolet a první ochutnávka z jízdy do Městečka Švadlim.

Reklama