Postavte si na zahradě hmyzí hotel. Podpoříte život brouků i včel

Hmyzí hotel se zelenou střechou, zdroj: pixabay.com

Hmyz je nepostradatelným členem ekosystému. Zajišťuje opylování rostlin, zlepšuje rozklad organických zbytků i přispívá k snižování některých škůdců. Bohužel dle zkoumání přírodovědců početnost zástupců hmyzí říše dramaticky klesá. Za jejich úbytkem mimo jiné stojí nedostatek míst vhodných pro rozmnožování a život. K podpoře hmyzího života ale může přispět každý z nás. Podívejte se, jak si na zahradě postavit hmyzí hotel.

Hmyz k životu potřebuje přírodní úkryty, kterými jsou pařezy stromů, stromová kůra, zákoutí se senem a slámou, květinové louky a další vhodná místa. Pro podporu hmyzího života se některá města přiklání k omezenému kosení trávy s cílem přirozeného růstu lučních trávníků či k zřizování broukovišť. Broukoviště lze zhotovit například jednoduchým umístěním masivních dřevěných špalků z pokáceného stromu.

K životu hmyzu na své zahrádce a v jeho okolí může přispět každý nás. Například zhotovením hmyzího domečku. Hmyzí dům neboli také hmyzí hotel je skrýš z přírodních materiálů, která slouží k úkrytu hmyzu, ke kladení vajíček i k vývoji hmyzích larev.

Hmyzí hotel se nejčastěji skládá z dřevěného rámu či konstrukce, která je rozdělena na jednotlivé segmenty. Tyto části se vyplní stromovou kůrou, šiškami, slámou, rákosem či dřevěnými poleny s navrtanými otvory.

Rozmanitost materiálů poskytne úkryt rozdílným druhům hmyzu. Hmyzí hotel nejčastěji obývají zástupci opylovačů, ke kterým patří včely samotářky, motýli a pestřenky. Do domečku se uchýlí také zlatoočka, berušky a škvoři, kteří požírají škodlivý hmyz. Zahrádkáři ocení, že tito brouci likvidují především mšice. Pozorování čilého života v hmyzích domečcích mají rády především děti. Proto některé mateřské školy instalují hmyzí hotely na své zahrady, jako součást přirozené formy vzdělávání v oblasti přírodovědy.

Inspirujte se, jak může hmyzí hotel vypadat.

Hmyzí hotel se skvěle hodí do venkovské zahrady, zdroj: pixabay.com
Hmyzí hotel splyne s přírodou, zdroj: pixabay.com
Hmyzí hotel se zelenou střechou, zdroj: pixabay.com
Hmyzí hotel může zahradu barevně zpestřit, zdroj: pixabay.com
Designový hmyzí hotel ve tvaru obřího šneka, zdroj: pixabay.com
Reklama

KOMENTOVAT

Please enter your comment!
Please enter your name here

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..