Plasty v polárních oblastech stárnou pomaleji než ve střední Evropě

Ilustrační obrázek, zdroj: pixabay.com

V polárních oblastech stárnou plasty pomaleji než ve střední Evropě. Čeští vědci zjistili, že na stárnutí plastů má vliv teplota i UV záření.

Vědci z výzkumného centra CEITEC Vysokého učení technického v Brně společně s výzkumníky z Masarykovy univerzity v dlouhodobé studii zjistili, že na Antarktidě podléhají plasty rozpadu čtyřikrát pomaleji než v České republice.

„Celý výzkum plastů je zaměřen tak, abychom věděli, jak je můžeme použít. Když známe chování materiálu za určitých podmínek, máme jistotu, že v daných podmínkách svou funkci splní,“ vysvětlil vedoucí projektu Jiří Tocháček.

Dlouhodobá studie spočívala ve vystavění vzorků nejběžněji používaných plastů antarktickým podmínkám. Totožné vzorky byly pro porovnání umístěny také v Brně. Vzorky plastů byly klimatickým podmínkám vystaveny od roku 2014. Nedávno zveřejněné první výsledky studie ukázaly, že na jižním pólu podléhají plasty pomalejší degradaci.

„Výsledky ukázaly, že velkou roli hraje nejen ultrafialové záření (to je o něco vyšší na Antarktidě), ale velkou roli hraje i teplota, která je v Brně v průměru vyšší asi o 17 °C,“ říká Jiří Tocháček.

Ultrafialové záření společně s teplotou tak způsobuje, že v tuzemských podmínkách degradují plasty rychleji než na Antarktidě.

Reklama

KOMENTOVAT

Please enter your comment!
Please enter your name here

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..