Obnovitelné přírodní zdroje jsou pro letošní rok vyčerpány

Planeta Země, zdroj: pixabay.com

Od 29. července žije lidstvo na dluh přírodních zdrojů. Společnost vyčerpala přírodní zdroje, které je Země schopná do jednoho roka obnovit.  Vyplývá to z výpočtů organizace Global Footprint Network.

Overshoot day neboli den zlomu, kdy začíná lidstvo spotřebovávat více přírodních zdrojů, než které je planeta Země schopná obnovit, připadl stejně jako loni na 29. července. V historii měření se společně s loňským rokem jedná prozatím o nejvčasnější moment.

Lidstvo poprvé začalo spotřebovávat více zdrojů, než které planeta nabízí, v roce 1971. Podle každoročních analýz se za posledních 20 let overshoot day posunul o tři měsíce dopředu. Pro aktuální tempo využívání přírodních zdrojů bychom potřebovali jednu a tři čtvrtě planety Země.   

 „Dlouhodobé přečerpávání zdrojů lidskou činností není možné, planeta si s tím poradí, otázkou zůstává, zda k regulaci dojde katastrofou, nebo zda se pro ni lidstvo samo rozhodne,“ zamýšlí se Mathis Wackernagel, zakladatel organizace Global Footprint Network, která overshoot day vypočítává.

Organizace Global Footprint Network přichází také s teoretickými výpočty, podle kterých by například snížení produkce skleníkových plynů o 50 % odložilo overshoot day o 3 měsíce. A pokud by společnost omezila konzumaci masa o polovinu, posunul by se overshoot day o 15 dní. „Pokud by se nám podařilo posunout ho o 5 dnů ročně, dosáhneme udržitelné spotřeby před rokem 2050,“ říká Mathis Wackernagel.

Reklama

KOMENTOVAT

Please enter your comment!
Please enter your name here

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..