Muž na Hlučínsku obnovuje Rothschildovy studny.

Ilustrační obrázek, zdroj: pixabay.com

V lesích malebného regionu Hlučínska, který leží mezi Ostravou a Opavou, jsou ukryty staré studny, které před více než sto lety nechal vystavět rod Rothschildů. Studny kdysi zásobovaly vodou některé obce. Po nuceném odchodu Rothschildů před německými vojsky, upadly studny v zapomnění.

O znovunalezení a obnovu některých zapomenutých Rothschildových studní se v minulých měsících zasloužil Jiří Sonnek. O jejich existenci v místních lesích ví už přes třicet let. Až letní sucha a vysušování krajiny přivedlo pana Sonnka k chvályhodnému nápadu. Rozhodl se obnovit odtok z jedné z Rothschildových studní.

Studna byla bez pořádného odtoku. Vodu proto Jiří Sonnek svedl do dřevěného korýtka pod kapličkou, kterou vyrobil. Odtékající voda zanedlouho zaplnila několik let vyschlou lesní tůň. Jiří Sonnek je přesvědčen, že voda je pitná. To však ještě bude muset potvrdit rozbor.

Podle pamětníků právě voda ze zdejší studny v minulosti napájela nádrž na hlučínském náměstí. Druhá Rothschildova studna s cihlovou klenbou, která je v lesích ukrytá, by se podle Jiřího Sonnka mohla stát technickou památkou.

Reportáž České televize Ostrava

Reklama

KOMENTOVAT

Please enter your comment!
Please enter your name here

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..