Luční trávníky podpoří v Ostravě život hmyzu a omezí vysychání půdy

Luční louka, zdroj: pixabay.com

Ostrava vychází vstříc životnímu prostředí. V městském obvodu Moravská Ostrava a Přívoz nechají vyrůst luční trávníky. Cílem je podpora biodiverzity rostlin a živočichů i zadržení vláhy. Luční trávníky vzniknou samovolně tím, že město omezí sekání některých stávajících travnatých ploch.

Travnaté plochy v městských aglomeracích se sečou i více než šestkrát do roka. Na krátko střižený trávník je možná krásnější na pohled, ale nenabízí vhodné místo pro život drobných živočichů a růst rozmanitějších druhů rostlin, které do české krajiny patří. Zároveň nízký trávník špatně zadržuje vláhu, je náchylný k vysychání a nepřispívá k snižování teploty v městské aglomeraci

Na problematiku městské zeleně upozorňují také odborníci z ostravské zoologické zahrady či z Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. „Je dobré si uvědomit, že nižší počet opylovačů vede například k nižší úrodě ovoce v příměstských zahradách, kde se jednoduše početnější hmyz vyplatí. Hmyz a bezobratlí mají také velmi důležitou funkci rozkladačů. Bez jejich pomoci by se nám netvořila úrodná půda a hromadil by se opad rostlin,“ vysvětluje Tomáš Kuras z olomoucké přírodovědecké fakulty.

Luční trávníky vzniknou v ostravském městském obvodu na zkoušku. Město omezí sekání vybraných travnatých ploch, které budou koseny pouze dvakrát ročně. Konkrétně pro vznik lučních trávníků je vyhrazeno třináct míst. Tři louky vzniknou v Komenského sadech a dále pak v parku Milady Horákové či u vlakového nádraží Ostrav střed.

Letos chceme vytvořit na zkoušku menší oblasti, jakési louky, kde trávu sesečeme nakrátko jen dvakrát do roka a budeme sledovat, které druhy rostlin, brouků a motýlů se k nám postupně vracejí,“ říká místostarosta Rostislav Řeha.

Město myslí i na alergiky, neboť v bezprostředním okolí lučních trávníků může být zvýšené množství pylových alergenů. Louky proto budou označeny informačními cedulkami. „Vnímáme i případné obavy alergiků, aby jim vyšší porost s mnoha květinami třeba nepřitížil. Ve skutečnosti však alergiky mnohem více trápí nakrátko sekaný trávník, který je častým zdrojem roztočů a hub,“ doplňuje Řeha. 

O tom, jak se koncept lučních trávníků v Ostravě ujme, se dozvíme za několik měsíců.

Reklama

KOMENTOVAT

Please enter your comment!
Please enter your name here

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..