Konec skládkování komunálního odpadu se odkládá na rok 2030

Zdroj: pixabay.com

Česko odkládá konec skládkování komunálního odpadu. Odpadový průmysl údajně není připraven na efektivní recyklaci, spalování a další využití odpadu.

Podle původního záměru mělo v České republice začít platit zákaz skládkování komunálního odpadu v roce 2024. Ze zjištění, která přináší MF Dnes, vyplývá, že Ministerstvo životního prostředí posouvá termín k roku 2030.

Podle odpadové směrnice EU musí být v roce 2035 zpracování komunálního opadu následující:

  • 65 % recyklace,
  • 25 % využití ve spalovnách,
  • až 10 % může být uloženo na skládkách.

Nedostatečná příprava technologií nebo skládkařská lobby?

Údajným důvodem má být nedostatečná příprava technologií pro spalování, recyklaci a následné využívání směsného odpadu. Přitom technologie spaloven komunálního odpadu spolehlivě fungují. Například v Liberci, Plzni, Praze a v Brně. Ve čtyřech českých spalovnách končí přibližně 12 % komunálního odpadu. Spalovny zároveň plánují rozšíření svých kapacit a existují investiční plány na výstavbu dalších.

Nebo za odložením konce skládkování stojí skládkařská lobby? Podle MF Dnes skládkovací byznys ovládají společnosti jako AVE, FCC, Marius Pedersen a Rumpold, které provozují 178 skládek komunálního odpadu. Zákazem skládkování se jejich byznys nezanikne, ale značně se sníží jejich příjmy. Značná část financí, bude přesunuta právě do segmentu spalování a recyklace odpadu.

Vysoké poplatky za likvidaci komunálního odpadu

Netřeba připomínat, že k poplatku občanů za svoz a likvidaci komunálního odpadu doplácí přibližně stejnou částku obce. Pavel Drahovzal ze Svazu měst a obcí odhaduje, že odstranění odpadů ukrojí 5 až 10 % z rozpočtu obce.

Reklama

KOMENTOVAT

Please enter your comment!
Please enter your name here

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..