Jednodušší oprava domácích spotřebičů: Evropská unie zavádí „právo na opravu“

Ilustrační obrázek, zdroj: pixabay.com

Od roku 2021 bude oprava domácích spotřebičů jednodušší. Evropská unie totiž schválila pravidla pro „právo na opravu“, podle kterého budou muset výrobci prodávat náhradní díly na domácí spotřebiče minimálně deset let. Legislativa má přispět k ochraně životního prostředí a šetřit zdroje.

Reklama

Také se vám stalo, že se váš kávovar, vysavač či mixér porouchal těsně po skončení záruční lhůty? Náhoda nebo záměr? S jistotou nelze nic tvrdit. Ovšem zákazníků s podobnými zkušenostmi je v Evropě i v Severní Americe mnohem a mnohem více.

Jak naložit s porouchaným spotřebičem? Oprava v servise je buď příliš drahá, nebo přímo nemožná. S první vážnou poruchovou proto životnost spotřebiče zpravidla končí.

Důsledkem je stálý cyklus nakupování a vyhazování těžko opravitelných spotřebičů. A tím dochází jak k zvyšování množství odpadu, tak i k vzniku skleníkových plynů při výrobě nových spotřebičů. Neracionální a stále se zrychlující koloběh výroby a spotřeby naštěstí bude mít elementární omezení.

Evropská unie totiž zavádí nová pravidla, podle kterých budou výrobci povinni vyrábět základní náhradní díly na své spotřebiče. A to po dobu minimálně deseti let. Pravidla navíc nařizují, aby se k jednotlivým součástem přístrojů bylo možné dostat pomocí běžného nářadí a bez poškození produktu. Stává se totiž, že plastová těla spotřebičů jsou zkonstruována jednorázovými nerozebíratelnými spoji. Kromě Evropské unie podobná pravidla zavádí do své legislativy přibližně 20 států USA.

Je úprava dostačující?

Zastánci „práv na opravy“ upozorňují, že unijní pravidla nejsou dostatečná. Podle nich by zákazníci měli mít možnost sami si koupit náhradní díly a spotřebiče si opravit. Firmám se tento názor nelíbí, neboť by se musela vyřešit otázka, kdo by v případě domácích oprav nesl odpovědnost za případné škody.

Reklama