Jednodušší oprava domácích spotřebičů: Evropská unie zavádí „právo na opravu“

Ilustrační obrázek, zdroj: pixabay.com

Od roku 2021 bude oprava domácích spotřebičů jednodušší. Evropská unie totiž schválila pravidla pro „právo na opravu“, podle kterého budou muset výrobci prodávat náhradní díly na domácí spotřebiče minimálně deset let. Legislativa má přispět k ochraně životního prostředí a šetřit zdroje.

Také se vám stalo, že se váš kávovar, vysavač či mixér porouchal těsně po skončení záruční lhůty? Náhoda nebo záměr? S jistotou nelze nic tvrdit. Ovšem zákazníků s podobnými zkušenostmi je v Evropě i v Severní Americe mnohem a mnohem více.

Jak naložit s porouchaným spotřebičem? Oprava v servise je buď příliš drahá, nebo přímo nemožná. S první vážnou poruchovou proto životnost spotřebiče zpravidla končí.

Důsledkem je stálý cyklus nakupování a vyhazování těžko opravitelných spotřebičů. A tím dochází jak k zvyšování množství odpadu, tak i k vzniku skleníkových plynů při výrobě nových spotřebičů. Neracionální a stále se zrychlující koloběh výroby a spotřeby naštěstí bude mít elementární omezení.

Evropská unie totiž zavádí nová pravidla, podle kterých budou výrobci povinni vyrábět základní náhradní díly na své spotřebiče. A to po dobu minimálně deseti let. Pravidla navíc nařizují, aby se k jednotlivým součástem přístrojů bylo možné dostat pomocí běžného nářadí a bez poškození produktu. Stává se totiž, že plastová těla spotřebičů jsou zkonstruována jednorázovými nerozebíratelnými spoji. Kromě Evropské unie podobná pravidla zavádí do své legislativy přibližně 20 států USA.

Je úprava dostačující?

Zastánci „práv na opravy“ upozorňují, že unijní pravidla nejsou dostatečná. Podle nich by zákazníci měli mít možnost sami si koupit náhradní díly a spotřebiče si opravit. Firmám se tento názor nelíbí, neboť by se musela vyřešit otázka, kdo by v případě domácích oprav nesl odpovědnost za případné škody.

Reklama

3 KOMENTÁŘE

  1. Dvd-rw mechaniky,klasický příklad:vyčištění,či výměna součástky,v řádu cca. 20 korun,se rovná minimálně standartnímu „pětikilu“.Při ceně zhruba 400kč za novou,si snad někdo nemyslí.že to budu dávat k opravě?A dovolím si tvrdit,že toto se týká veškerých spotřebičů v kategorii 2-3000kč,kde jsou ceny oprav,mnohdy,násobně vyšší,než pořízení nového výrobku.Pokud,chytrolíni,nevyřeší absurdně vysoké ceny oprav,potom si celé jejich-PRÁVO NA OPRAVU-,mohou strčit za klobouk.

    • Proto umožnit domácí opravy, tedy zavést povinnost, aby zařízení šlo „otevřít“ pomocí běžného nářadí (ne že bude potřeba kus plastu za 150,-), a součástky se daly vyměnit i v domácích podmínkách. Co se následně týče reklamací, tak stejně většina takových zásahů probíhá až po záruční době (v záruční době je většinou oprava zdarma – nedojde-li k úmyslnému poškození ze strany spotřebitele), takže na té by se nic neměnilo, resp. pokud by k zásahu došlo v záruční době, tak by zásah nesměl být takový, aby prokazatelně způsobil ještě větší škody (tedy, změřím například napětí mezi jednotlivými součástkami a následně zjistím, že třeba nemám mikropajku, abych součástku vyměnil, v tom případě, rozhodně nemohlo dojít k většímu poškození. Nebo naopak, otevřu zařízení a některý z dílů vyměním a zařízení i nadále nefunguje, je-li na zařízení vidět výměna, je například vidět cín v místech, kde nemá být, to poškození mohlo znásobit, pak se reklamace neuzná, nebo je jen nepatrně vidět výměna, tedy, vše je v pořádku, pak záruční doba zůstane).

  2. Sám si vzpomínám na prodejnu ONDRA Japan Service v Praze, v ulici Seifertová, tam se daly v 80-tých letech koupit, nebo objednat veškeré náhradní díly na spotřební elektroniku. Na skladě měli řemínky, video hlavy, mechaniky, polovodiče, antény, motorky a pod., i na hodně staré přístroje. Na objednávku dodali i na pračky, šicí stroje, televizory a pod. To byla ale jiná doba. Jsou to v tom Bruselu neuvěřitelní kanálové, nový systém sice zaručí dodávky dílů, ale budou drahé a servisáci budou požadovat opět vysoké ceny. EU je jeden velký podvodný humbuk, pomalu to lidé chápou, ale systém je etablovaný pro dobro výrobců a nadnárodního kapitálu. Potřebují odbyt a nepotřebují aby si lidé něco udržovali v provozu vlastním úsilím. Čert vem celou slavnou EU.

KOMENTOVAT

Please enter your comment!
Please enter your name here

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..