Jak využít prázdné náplně do tiskáren?

Osvětlení z tonerů, zdroj: lowellstudio.com

Máte doma prázdnou inkoustovou cartridge či toner do laserové tiskárny? Pak je za žádných okolností nevyhazujte do směsného odpadu. Na skládku nepatří! Na výběr se nabízí recyklace, upcyklace i ekologická likvidace tonerů. Poradíme, jak prázdné náplně do tiskáren využít.

Vyhodit prázdnou cartridge či toner do směsného odpadu je tím nejhorším, co můžete udělat. Inkoustové cartridge obsahují zbytky inkoustu, který se na skládky nemusí dostat. Ještě větší varování platí u tonerů do laserových tiskáren. Ty obsahují drobné polymery, které nesvědčí přírodě, ani lidskému zdraví. Přestože prázdné náplně do tiskáren nejsou nebezpečným odpadem, nevyhazujte je!

Recyklace tiskových náplní

Věděli jste, že prázdné tiskové kazety lze znova využít? Ano, cartridge a tonery je možné renovovat a znova naplnit. Díky tomu vznikají kompatibilní náplně do tiskáren. Předností kompatibilních náplní je až o 70 % nižší cena ve srovnání s originálními náplněmi. Přitom kvalita tisku zůstává stejná. Navíc mnohé inkoustové kompatibilní náplně do tiskáren obsahují o několik mililitrů inkoustu navíc. Seriózní prodejci kromě renovací náplní provádí také výkup originálních tiskových kazet.

Ekologická likvidace toneru a cartridge

Inkoustové cartridge a tonery do laserových tiskáren ale nelze renovovat donekonečna. Tisková hlava, elektronické kontakty i kazety pro náplň mají své limity. Po jejich překročení není renovace tiskových kazet ekonomicky výhodná. Na řadu proto přichází ekologická likvidace toneru a cartridge, případně jejich využití v rámci upcyklace.

Přestože se nejedná o nebezpečný opad, obsahují tiskové kazety zbytky inkoustu a polymerů, které do směsného odpadu nepatří. Prázdné náplně do tiskáren můžete odevzdat ve sběrných dvorech, případně ještě lépe u prodejce náplní do tiskáren, který zajistí ekologické likvidace tonerů.

Upcyklace náplní do tiskáren

A pokud si přejete tiskové kazety dál využívat, pak z nich můžete vyrobit těžítka, stojany na tužky, netradiční osvětlení či vesmírnou loď Enterprise. Při upcyklaci varujeme před rozebíráním tonerů, které obsahují drobné polymery. Prázdné kazety využijte jako celek bez rozebírání. Inspirujte se v naší galerii.

Stojan na fotografie z cartridge, zdroj: pinterest.com
Osvětlení z tonerů, zdroj: lowellstudio.com
Stojan na tužky z cartridge, zdroj: pinterest.com
Vesmírná loď Enterprise, zdroj: inkfarm.com
Stojan na tužky z tonerů, zdroj: pinterest.com
Reklama

KOMENTOVAT

Please enter your comment!
Please enter your name here

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..