Home / Společnost / Francie zakázala supermarketům vyhazovat potraviny

Francie zakázala supermarketům vyhazovat potraviny

Zdroj: Pixabay.com
Zdroj: Pixabay.com

Jedním ze znaků současné konzumní společnosti je plýtvání zdroji. A to ať už energií, přírodním bohatstvím, ekonomickými statky nebo potravinami. Tento trend je pro společnost a civilizaci, jak ji známe v dnešní podobě dlouhodobě neudržitelný. S jednou z dílčích změn přichází Francii. Supermarketům zakazuje vyhazování potravin.

O průzkumu, který tvrdí, že průměrná domácnost ročně vyhodí potraviny až za 20 000 Kč jste se mohli dočíst v článku Plýtvání s jídlem je znakem nevyspělé společnosti.

Nyní Francie přichází s novým zákonem, který hypermarketům zakazuje vyhazovat prošlé potraviny. Opatření se samozřejmě týká potravin, které sice mají prošlou expirační lhůtu, ale jsou stále v pořádku a vhodné ke konzumaci.

Tyto potraviny budou supermarkety darovat charitativním spolkům, které potraviny distribuují bezdomovcům a sociálně slabým občanům. Nový zákon se týká supermarketů, jejichž rozloha je větší než 400 metrů čtverečních. Za nedodržení pravidel hrozí pokuta až 75 tisíc eur.

Rozhodnutí francouzské vlády s nadšením přijala asociace světových potravinových bank. Podle nich jde Francie příkladem, kterým by se měly nechat inspirovat i další světové státy,“ informoval Český rozhlas.

 

Více se dozvíte v rozhlasové reportáži.

Tip

Expert na odpady říká: Větší odpovědnost musí převzít výrobci

Většina odpadu, která končí na skládkách lze ještě využít. V České republice recyklujeme přibližně 24 % …

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.