Druhá šance pro květiny

Second Handed Flowers, koláž: kosmo_nauty

Na některých vybraných pražských místech se můžete setkat s neotřelým projektem SECOND HANDED FLOWERS Lucie Šatkové. Projekt poskytuje dočasný domov, prostor a láskyplné zacházení pro nechtěné či přebytečné květiny. Nevtíravě a minimalisticky Lucie současně rozvíjí i vizuální podobu celého projektu. K jeho prezentaci vznikla kolekce vizitek v neobvyklém formátu pohledů s abstrahovanými tvary rostlin upomínajícími barevné koláže Henriho Matisse.

Reklama

Při zasněných procházkách a toulkách městem často nacházíme ukryté poklady a nabízené dary. Proto nás nemůže nikdy překvapit, že láskyplní majitelé, kteří z různých důvodů nemohou věnovat čas a prostor svým květinám, odkládají a aranžují rostlinky ke sběrným kontejnerům a na veřejné parapety či zídky. To vše činí v naději, že se jich ujme osoba s hlubokým citem pro pěstování květin a pochopením pro trpělivou práci, která není okamžitě viditelná. O jejich další cestě se však jejich někdejší majitel už nikdy nic nedozví. Jistější alternativou pro budoucí život rostlinek jsou jistě tematické platformy a skupiny směňující semínka, řízky a květinky.

Projekt Lucie Šatkové naproti tomu poukazuje i na odvrácenou a nedůstojnou stranu života kancelářských květin, které se v případě ztráty dokonalého vzhledu ocitají ihned v nemilosti. Právě tyto květiny jsou asi nejohroženější skupinou pěstovaných rostlin, neboť čas a trpělivost věnovaná jejich péči nemůže být srovnatelná s časem, který by ji věnoval milovník městské džungle. Nemohou křičet ani plakat a tak jediným způsobem, kterým poukazují na vlastní nedůstojné podmínky, je zasychání konců listů či jejich opadávaní a hnití.

V dočasném útulku se tak u Lucie ocitají důstojné a vzrostlé fíkusy, pichlavé kaktusy, malé i velké Šeflery, rozrostlé voděnky, zakrnělé palmy či přeschlé pokojové rostliny, aby jim darovala naději na nový život v důstojných podmínkách. O život zde bojují i někteří ztroskotanci, které by jiní vlastníci dávno vyhodili do spleti komunálního odpadu. Semínko její lásky ke květinám bylo zaseto již v dětských letech, neboť o svojí první květinu – kaktus – se Lucie starala již v první třídě. Svoji náklonnost ke květinám Lucie pilně zalévá a svůj domov proto nazývá zelenou džunglí. Síť se postupně rozrůstá a tak je Lucie neustále obdarovávána nechtěnými a opuštěnými květinami či vykupuje celé rostlinné sbírky. Právě taková pichlavá kolekce kaktusů stála na berlínském počátku projektu před třemi lety. V současnosti je projekt již pevně zakořeněn v pražském prostředí a kvete na strmém svahu Vzletné, kde sídlí i odběrné místo. Každá nově získaná květina je přesazena a opečovávána, aby svými vlastnostmi a jedinečnými příběhy sváděla potencionální zahradníky. Všem květinám jsou věnovány čas a péče, kterou nelze uspíšit, protože jedině dlouhodobá starost o tyto bytosti nevyhledávající časté změny je vrátí zpět do života. Naučme se naslouchat těmto trvale mlčícím bytostem, které nás na základě dlouhodobé péče odmění nepřebernou studnicí barev a kompozic. Možnost ztišení se a dlouhodobého ponoření se do trpělivosti je naléhavou výzvou pro dnešní zrychlené životní tempo.

Určitě se tyto květiny, které čekají na nové majitele, nevyznačují závratným počtem vybroušených a nadpozemských dokonalých znaků. Mají však příběh a je možné na nich obdivovat autentičnost a krásu nedokonalosti. Jsou předurčeny k opečovávání lidskýma rukama. Bez lidského zájmu by totiž okamžitě v městských podmínkách uhynuly. Až budete tedy příště vyhazovat rostlinu v květináči, darujte ji raději Lucii. A platí to i naopak. Na neobvyklý second hand si vzpomeňte, až budete chtít sdílet prostor s rostlinkami…

Projekt sledujte na Facebooku Second Handed Flowers a na Instagramu Second_handed_flowers

Autorka: kosmo_nauty

Moje první Second Handed Flower, autor: kosmo_nauty

Reklama