Dřevěné pelety nahrazují fosilní paliva. V čem je topení peletami ekologické a výhodné?

Pelety, zdroj: pixabay.com

Demografické údaje ze Sčítání lidu, domů a bytů z roku 2011 uvádějí, že své domy a byty vytápí uhlím 336 000 domácností a palivovým dřevem 285 000 domácností. Přitom individuální vytápění pevnými palivy, především pak uhlím, patří v České republice k nejvýznamnějším přímým zdrojům znečištění jemnými prachovými částicemi. Alternativu k vytápění uhlím nabízí dřevěné pelety. Proč jsou dřevěné pelety považovány za ekologické palivo? Jaká je výhřevnost pelet? A na co si dát při vytápění peletami pozor?

Vytápění rodinných domů uhlím je problematické tím, že na jednotku produkované energie je podíl škodlivin přibližně desettisíckrát větší než u uhelných elektráren. Zároveň komíny lokálních topenišť jsou, na rozdíl od uhelných elektráren, přímo v bezprostřední blízkosti obyvatel. Dalším problémem lokálních topenišť je špatné spalování, při kterém vzniká více škodlivých látek. Lidé často neumí správně zatápět, udržovat správnou teplotu topeniště a optimální přísun vzduchu.

Snížit vypouštění škodlivin do ovzduší pomůže jak správný postup zatápění, tak i kvalita paliva. Z tohoto pohledu představují vůči uhlí ekologickou i ekonomicky výhodnou alternativu dřevěné pelety.

Pelety se vyrábí z čistého dřevního odpadu

Dřevěné pelety představují alternativní pevné palivo. Jedná se o malé válečky s průměrem od 6 do 8 mm. Jejich předností je, že jsou vyrobeny z čistého dřevního odpadu, který nejčastěji vzniká při zpracování dřeva. Pravé ekologické pelety proto obsahují pouze vysušené a slisované piliny, nejčastěji smrkové, bez pojiv a příměsí.

Ekologické vytápění s neutrální uhlíkovou stopou

Svým čistým složením s obsahem dřevěných pilin bez příměsí jsou dřevěné pelety ekologickým palivem, které představuje alternativu pro fosilní paliva. Jejich spalování totiž nezatěžuje okolí CO2 a v EU je na pelety pohlíženo jako na uhlíkově neutrální zdroj energie.

Správné spalování dřevěných pelet zároveň nevytváří takřka žádný popel. Obsah popela činí pouze 1 %. Při optimálním spálení jednoho kilogramu pelet vznikne pouze přibližně 10 g popela, který se skvěle hodí na kompost či hnojení zahrádky. Popel z pelet totiž půdě dodává fosfor a draslík.

V čem dřevěné pelety spalovat?

Pelety jsou určeny pro spalování v automatických kotlích a kamnech uzpůsobených pro vytápění peletami. Automatické kotle totiž zajišťují nejen přísun paliva do topeniště, ale také optimální přívod vzduchu a efektivní regulaci vytápění.

Jaká je výhřevnost dřevěných pelet?

Kromě uhlíkově neutrálního paliva s nízkým obsahem popela je největší předností dřevěných pelet jejich výhřevnost. Slisované piliny totiž disponují vysokou hustotou, díky které je přibližná výhřevnost pelet 18,42 MJ/Kg.

Velká hustota paliva je přínosem také pro samotné skladování. Pelety, na rozdíl od uhlí, nezaberou ve sklepě příliš místa. Na druhou stranu pelety nesmí zvlhnout. Pro ochranu proti vlhkosti jsou proto dodávány v plastových pytlích po 15 kg.

Reklama

KOMENTOVAT

Please enter your comment!
Please enter your name here

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..