Co se zbytky látek?

Šití, zdroj: mamtex.cz

Pokud často něco tvoříte a šijete, tak se vám nejspíše vedle pracovního stolu kupí zbytky látek, které je vám líto vyhodit. Ale co s nimi? Přečtěte si náš článek a inspirujte se, jak můžete se zbytky naložit.

Upcyklace nebo downcyklace – nic na tom není!

Nejdříve si pojďme vysvětlit, co znamenají pojmy, které se čím dál častěji v souvislosti se zpracováním (nejen) zbytků látek skloňují.

Re-use neboli znovupoužití

Recyklace je proces, během kterého s odpadem nakládáme tak, že jej můžeme dále využívat. Jedná se o opětovné využití odpadů jako druhotné suroviny ve výrobním procesu. Jedná se tedy o opakované uvádění materiálu zpět do procesu, v kterém jej nějak znovu využijeme. Konkrétně u látek existují dva způsoby recyklace:

  • znovupoužití látek
  • recyklace či likvidace

Se znovupoužitím neboli principem re-use jste se asi už někdy setkali. Ať už věnujete triko, které se vám nelíbí někomu dalšímu nebo nepotřebné oblečení na charitu, podílíte se na dalším využívání látky. Recyklace oblečení je poněkud obtížným procesem – například kvůli tomu, že jeden kousek oblečení bývá ušit z různých materiálů.

Kromě materiálu skla nelze nikdy žádný jiný materiál recyklovat donekonečna – i u papíru je počet cyklů omezen.

Downcyklace

Pojem downcyklace tak odkazuje k opakovanému použití potenciálního odpadu se snížením jeho kvality. Například triko nevyhodíme do koše, ale použijeme jej jako hadr na mytí oken.

Využití materiálu

Upcyklace znamená, že z potenciálního odpadu vznikne nový materiál nebo surovina, kterou tímto povýšíme na vyšší úroveň. Upcyklace je tedy protipólem downcyklace, která kvalitu produktu snižuje.

Příkladem může být využití skleněné lahvičky na limonádu, kterou po vypití a vymytí povýšíme na vázu. A jak je to u látek? Upcyklujte například starou látkovou tašku a vyrobte si z ní stylové triko, ze zbytků látek ze šití můžete vytvořit krásnou dekoraci nebo je použít jako vycpávku do textilních hraček.

Buďte kreativní

Kreativitě se meze nekladou a tak je jen na vás, jak se zbytky látek nebo nepotřebným oblečením naložíte. Ze starého trika můžete nastříhat proužky látek, z kterých se dobře háčkuje nebo tká.

Patchwork, zdroj: mamtex.cz

Vděčná technika – patchwork

Některé zbytky látek se vám mohou hodit na patchwork. Ušít z nich pak můžete stylové kousky svého šatníku. A vůbec nevadí, že jednotlivé kousky jsou různobarevné a z rozmanitých materiálů. To dodává například čepici nebo sukni na originalitě. Pokud se obáváte, že by vám takový kousek nezapadl do šatníku, zkuste takto vytvořit deku, kterou využijete při letních piknicích.

I z úplně malých zbytků látek můžete ušít slušivou dekoraci. Což takto brož, čelenka nebo látková květina do vlasů či na ozdobu šatů? A to nemusíte tvořit pouze doplňky svého šatníku. Využijte zbytky dekoračních látek třeba na výrobu věnce nebo si ušijte obal na knihu.

Věříme, že jsme vám přinesli inspiraci, jak dále můžete využívat zbytky látek a přejeme vám úspěšné tvoření, třeba s látkami z Mamtex.cz

Reklama