Češi vyvinuli recyklovaný beton. K jeho výrobě se využívá stavební suť

Ilustrační obrázek, zdroj: pixabay.com

Stavební suť zaujímá v odpadech největší podíl. Její recyklace je ale prozatím minimální. Situaci změní recyklovaný beton, za jehož vývojem stojí čeští experti.

Téměř polovinu veškerého odpadu v České republice tvoří stavební suť. K dalšímu využití ale směřuje pouze 10 % stavební suti. Přitom se odhaduje, že do deseti let se podstatně sníží těžba tuzemského štěrku, který je pro stavebnictví klíčovou surovinou. Za deset let bude mít dostatečná ložiska štěrku údajně polovina z 220 tuzemských lomů. V této souvislosti cena štěrku, jakožto vstupní stavební suroviny, pravděpodobně podraží.

S řešením v minulém týdnu přišla česká firma ERC-Tech, která představila světový unikát – recyklovaný beton. Vývojáři představili know-how pro opětovné využití stavební suti při výrobě betonu. Inovativní technologický postup spočívá v přípravě recyklovaného kameniva v podobě rozdrcení stavební suti na požadovanou frakci a v návazném výrobním procesu, při kterém jsou využity nanolátky zlepšující vlastnosti kameniva. Autorem inovativního řešení je František Polák, který v oblasti stavebnictví pracuje takřka 40 let.

Recyklovaný beton může vyrábět každá betonárka

Předností celé technologie jsou nízké vstupní náklady pro její implementaci. Inovovaná technologie výroby betonu totiž spočívá v úpravě dávkování vstupní směsi a dalších příměsí. Podle Pavla Goreckého, ředitele společnosti ERC-Tech, která technologii pro výrobu recyklovaného betonu vynalezla, může recyklovaný beton vyrábět každá betonářská společnost.

Recyklovatelný beton již v testovací fázi začala vyrábět společnost Skanska. Švédská nadnárodní společnost projevila zájem o výrobní testování recyklovaného betonu, neboť ve Švédsku nabývají vysoký význam hodnoty cirkulární ekonomiky, které se snaží uvádět do praxe. Mezi tyto hodnoty patří především šetrné využití přírodních zdrojů, trvale udržitelná výroba, recyklace či upcyklace.

O recyklovaný beton má zájem celý svět

Patent na ochranu výrobního know-how recyklovaného betonu byl vývojářskou společností podán ve 169 zemích světa. O český recyklovaný beton mají zájem výrobci betonu například ve Finsku, v Jižní Americe, v Indonésii, Singapuru či na středním východě.

Reklama

KOMENTOVAT

Please enter your comment!
Please enter your name here

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..