Brašnářství zažívá renesanci aneb Jak se naučit šití kůže a výrobu pouzdra na nůž?

Nůž Helle Odel s rukotí z hlohu a parohu jelena, autor: Pavel Višňák, zdroj: www.jatagan.eu

Máte už dost komerčně prodávaných pouzder a brašen, které se po chvíli rozpadnou? Přejete si mít originální kožené pouzdro na mobil, nůž, brýle nebo kožené pouzdro na nářadí? A co si ho takhle vyrobit? Nebojte, nemusíte být brašnáři, abyste výrobu zvládli. Vysvětlíme, jak na výrobu koženého pouzdra.

Výroba praktických doplňků z hovězí kůže je mnohým na hony vzdálená. Přitom v minulosti byla právě useň tradičně využívaným materiálem. A jednoduchý pásek či pouzdro na nůž si uměl vyrobit takřka každý sedlák. Sám si dobře vzpomínám, když mi v dětství děda vyrobil pásek z kůže. Využil kus hovězí kůže, kterou z pro mě nepochopitelného důvodu měl v dílně. Uřízl z ní rovný pás a na jeden jeho konec umístil přezku. Potom si v rychlosti změřil obvod mého útlého pasu, vzal děrovač kůže a vyrazil pár děr pro zapínání. Pro nefalšovaný design westernového pásku mistrně vyrazil po celém obvodu, za pomocí raznice do kůže, vzor dekoračních křivek. Dekorování zabralo dědovi nejvíce času, výsledek však byl nepopsatelný. Pásek z hovězí kůže vydržel dodnes a nyní slouží jako krásná vzpomínka.

A proč vůbec příběh uvádím? Jednoduše proto, že naši dědové byli zruční v mnoha oblastech lidské práce. A právě domácí brašnářství nyní zažívá svou renesanci. Mnoho kutilů totiž zcela pragmaticky experimentuje s výrobou kožených doplňků, pouzder a brašen. Vždyť vlastní výroba potěší nejvíce, obzvlášť pokud je hotový výrobek kvalitní, odolný a funkční. Navíc materiály jsou běžně dostupné. Sedlářské potřeby a kůže nabízí například jatagan.eu.

Naučte se šití kůže na jednoduchých výrobcích

Pokud plánujete začít s domácí výrobou kožených doplňků, doporučujeme začít s malými výrobky, kterými jsou měšce na mince, pouzdra na mobil nebo pochvy na nože. A právě kožené pouzdro na nůž je praktickým výrobkem, který využije každý muž. V kombinaci s kvalitním nožem navíc poslouží jako originální dárek pro kamaráda, tatínka či tchána.

Výhodou je, že k výrobě koženého pouzdra nepotřebujete příliš materiálu. Klidně si vystačíte s odřezky kůže, koženým řemínkem, kouskem dřeva, nýty na kůži a dalšími drobnostmi, které naleznete v dílně.

Nepodceňujte správný design

Před samotnou výrobou pouzdra na nůž je nutné určit, jaký tvar a design si přejeme vyrobit. Základem je nůž, pro který bude pouzdro určeno. Vždy vyrábíme pouzdro přímo na konkrétní nůž. Jen tak docílíme toho, že nůž do pochvy jednoduše vklouzne, ale také, že z ní nevypadne. Samotné technické provedení již záleží pouze na vaší kreativitě a zručnosti. Inspiraci na designová provedení naleznete na internetu, kde je také spousta návodů, jak s kůží pracovat.

Nůž Polar 95 karbon s rukojetí z ořechu, padouku a mosazi, autor: Martin Báby, zdroj: www.jatagan.eu

Jak vyrobit kožené pouzdro na nůž?

Základem pro výrobu pouzdra na nůž jsou dva tenké kusy dřeva, přičemž do jednoho z nich vyfrézujete prohlubeň pro nůž. Druhý kus dřeva necháte rovný. Dovnitř formy vlepíte tenkou kůži a oba dřevěné kusy slepíte dohromady. Po zaschnutí lepidla na vnější část přeneste obrys čepele a můžete se pustit do broušení, kterým dřevěnému jádru dodáte požadovaný tvar.

Jakmile je dřevěné jádro pochvy připraveno, můžete přistoupit k potažení kůží. Nejvíce se využívá hladká vyčiněná useň. Skvěle ale vypadá také hovězí useň se srstí. Přiložením na kus usně si vyměřte potřebný materiál, přičemž na stranách pro šití ponechte pár centimetrů navíc. Ideální je, když kůži na dřevěné jádro přilepíte lepidlem a poté přistoupíte k šití kůže či nýtování kůže. Ruční šití je sice obtížné, vyžaduje dokonalou přípravu děr i techniku obšití, výsledek ale vypadá skvěle. Pro ulehčení práce zvolte správné sedlářské potřeby v podobě šídla, raznice a speciální zahnuté jehly.

Pokud jste zvolili hladkou kůži, pak na závěr za pomocí raznice ozdobte unášeč pouzdra libovolným motivem. Raznice medvědů, buvolů, vlčích hlav a dalších motivů pořídíte ve specializovaném nožířském e-shopu Jatagan.eu. A po pár desítkách minut práce máte jednoduché pouzdro hotové!

Nůž Lauri camping SS s rokojetí ze švestky, kůže a mosazi, autor: Rastislav Uhričík, zdroj: www.jatagan.eu
Nůž UHB20C s rukojetí z bahenního dubu, autor: Andrej Ondrášek, zdroj: www.jatagan.eu
Reklama

KOMENTOVAT

Please enter your comment!
Please enter your name here

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..