Boyan Slat (24) pokračuje v revolučním čištění světových oceánů

Tvůrce myšlenky Boyan Slat, zdroj: The Ocean Cleanup, foto: Erwin Zwart

Pasivní bariéra, která má zachytávat odpad v oceánech, byla znova spuštěna na vodní hladinu Tichého oceánu. Pokračuje tím revoluční nápad, kterým chce mladý Nizozemec Boyan Slat vyčistit světová moře a oceány od plovoucího odpadu.

Před dvěma lety jsme informovali o tom, jak mladík Boyan Slat přišel s nápadem na vyčištění světových oceánů. Již dříve, ve svých šestnácti letech, vymyslel způsob, kterým by bylo možné zachytávat odpad v oceánech. Nápad spočívá v pasivní ochranné bariéře, která zachytává odpad plovoucí na vodní hladině i několik metrů pod ní. Přitom bariéra neomezuje život mořských živočichů.

Pro realizaci myšlenky založil Boyan Slat nadaci The Ocean Cleanup, kterou podpořila dánská vláda. Prototyp pasivní bariéry již byl uveden do ostrého provozu. Doprovázely ho ale technické potíže, pro které musel být z vodní hladiny stažen a modifikován.

Nyní Boyan Slat hlásí, že pasivní ochranná bariéra byla znova instalována v Tichém oceánu. Konkrétně má zádržný systém přispět k vyčištění Velké tichomořské odpadkové skvrny, která se rozprostírá mezi Havajskými ostrovy a Kalifornií. Podle vědců obsahuje odpadková skvrna až 3,6 bilionu kusů plastu a střízlivé odhady její hmotnosti činí 79 000 tun.

Pasivní bariéra na zachytávání odpadu, zdroj: The Ocean Cleanup
Detail bariéry na zachytávání odpadu, zdroj: The Ocean Cleanup
Zakončení bariéry na zachytávání odpadu, zdroj: The Ocean Cleanup
Reklama

5 KOMENTÁŘE

  1. Rád bych se zeptal, proč v článku neuvádíte, že s 35.000.000 USD vybranými od lidí a firem pan Slat dokázal po pěti letech vývoje z oceánu vyzvednout 2.000 kg odpadu, než se systém rozpadl? Zároveň mi schází info, že na další fázi opět vybírá peníze.

  2. Zdravím, ráda bych věděla, jak se pokračuje? A kde můžu číst aktuální zpráv o tomto projektu? Dost mu fandím, doufám, že vše dobře dopadne

KOMENTOVAT

Please enter your comment!
Please enter your name here

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..