Folklorní estetika zažívá renesanci. Umělkyně Anna Dobalová vrací na fasády domů lidové motivy

Dekorace folklorními motivy, autorka: Anna Dobalová, foto: Antonín Mívalt

Před časem jsme publikovali článek o dekorování oděvů, jímž výtvarnice Anna Dobalová zachraňuje poškozené oděvy. Nyní přicházíme s novinkou, Anna Dobalová už vylepšuje i fasády.

Chcete dodat šmrnc vašemu exteriéru? Máte rádi (ne)tradiční umění? Rádi se obklopujete originalitou? Anna Dobalová má nápady a neváhá je použít. Vítá jakýkoliv prostor k dekoraci a nechává proudit svou kreativitu.

Vše vzniká takzvaně naostro bez předkreslování. Vede mne nadšení, odvaha a sebedůvěra, jež jsou vstupenkami do světa kreativity”, říká o svém umění malířka obrazců.

Oslovili mne vlastní rodiče s přáním dekorace okenního rámu v barevném provedení. Ornament na boční straně budovy nechali na mém uvážení. Zvolila jsem svou nejoblíbenější verzi, malování bílou barvou do tmavého podkladu. Je mi to blízké i povahově, vnášet světlo do temnoty. Připadám si jako bych malovala do vesmíru. Je to velmi naplňující činnost.”

Jak Vaše obrazce na lidi působí, máte zpětnou vazbu?

Má tvorba v sobě nese určitou danost a tou je vyváženost/harmonizace a zároveň vyrušuje rigiditu. To je její přínos pro okolí, i když mnohdy rozumem nechápeme. Tím je obohacující i pro mne v průběhu celého tvůrčího procesu. Nadto maluji se záměrem, aby malby přinášely lidem radost, a to se myslím daří.

Jak dlouho trvá, než malba vznikne?

Několik dní, v závislosti na časových možnostech obou stran. Dávám si záležet na precizním provedení. Musím být s výsledkem spokojená, jsem na sebe náročná. Klient musí počítat s nejistotou neznámého výsledku. Neznám jej ani já. Je to věc momentální inspirace a improvizace. Jsem otevřená zdroji, který skrze mne promlouvá.

Podívejte se, jak se výtvarnici Anně Dobalové podařilo dekorovat fasádu domu folklorními motivy.

Více informací se dozvíte na stránce www.dobalova.cz

Dekorace domu folklorními motivy, autorka: Anna Dobalová, foto: Antonín Mívalt
Dekorace folklorními motivy, autorka: Anna Dobalová, foto: Antonín Mívalt
Detail folklorního motivu, autorka: Anna Dobalová, foto: Antonín Mívalt
Reklama

KOMENTOVAT

Please enter your comment!
Please enter your name here

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..